ΓΔ: 1447.82 1.93% Τζίρος: 137.17 εκ. € Τελ. ενημέρωση: 17:25:03 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΟΡΑΣ
Φώτο: Shutterstock

Συγχαρητήρια Μητσοτάκη και Παυλόπουλου στον Τσιτσιπά για τη νίκη του

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε τον Ντομινίκ Τιμ στον τελικό των τελικών, Nitto ATP Finals στην πρώτη του συμμετοχή στην διοργάνωση των οκτώ κορυφαίων στη σεζόν.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην κορυφή του κόσμου.Ο Έλληνας πρωταθλητής κέρδισε 2-1 στο tie break του 3ου σετ  (6-7,6-2, 7-6) τον Ντομινίκ Τιμ στον τελικό των τελικών, Nitto ATP Finals, στην Ο2 arena του Λονδίνου, στην πρώτη του κιόλας συμμετοχή στην διοργάνωση των οκτώ κορυφαίων στη σεζόν.

Ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης σε ανάρτηση του στο twitter αναφερόμενος στην νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά έγραψε "πρωταθλητής!!". Συνοδεύει την ανάρτηση του με τρεις ελληνικές σημαίες.

Με την μεγαλειώδη νίκη σου, αποτέλεσμα του απαράμιλλου ταλέντου σου και της αδάμαστης θέλησής σου, από την μια πλευρά πιστοποίησες ότι πλησιάζεις, ολοένα και περισσότερο, στην κορυφή του παγκόσμιου τένις. Και, από την άλλη πλευρά, απέδειξες, στο διεθνές αθλητικό στερέωμα και όχι μόνο, τι σημαίνει Ελλάδα και τι σημαίνει πραγματικός Έλληνας, αναφέρει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπιος Παυλόπουλος στο συγχαρητήριο μήνυμά του προς τον Στέφανιο Τσιτσιπά.

Αυτός ήταν ο ένατος  τελικός καριέρας για τον 21χρονο Έλληνα πρωταθλητή, έχοντας κερδίσει έως τώρα τους τέσσερις. Με τη νίκη του αυτή ο Τσιτσιπάς, έγινε ο νεότερος πρωταθλητής στο φινάλε της σεζόν, μετά από τον 20χρονο Λέιτον Χιούτι το 2001 και ι ο έκτος νεότερος πρωταθλητής στην 50ετή ιστορία του τουρνουά.

O Τσιτσπάς, θα φύγει απ’το Λονδίνο με 1300 βαθμούς ATP  και θα πλησιάσει σε απόσταση 400 βαθμών τον 5ο της κατάταξης Ντανίλ Μεντβέντεφ και θα προσθέσει στο λογαριασμό του το ποσό των 2.6εκ. δολαρίων.